Начало / Велмар Сертификация / Услуги / Съоражения под налягане / Оценяване на съответствието / Модул В1

“Изследване на проекта - модул В1”

2.3.1. Тази процедура се извършва по писмено заявление на производител или неговия упълномощен представител. Заявлението се придружава с:

? наименование и адреса на производителя или на неговия упълномощен представител;

? писмена декларация, че не е подавано заявление за оценяване на съответствието до друго лице;

? техническото досие на съоръжението.

За съоръжения от внос, в случай че няма упълномощен представител регистриран на територията на Р България, техническото досие се предоставя от лицето, което пуска съоръжението на пазара.

2.3.2.Техническото досие да съдържа:

? общо описание на съоръжението под налягане;

? идеен проект и производствени чертежи и схеми на компонентите, сглобените единици, веригите и др.; 

? описания и пояснения на чертежите и схемите и за начина за работа на съоръжението;

? списък на стандартите към наредбата, които са приложени изцяло или частично, и описание на решенията, приети за изпълнение на съществените изисквания, когато не са приложени тези стандарти;

? необходимите доказателства, че проектните решения са правилни, когато стандартите към наредбата са приложени частично; доказателствата да включват резултатите от изпитванията, извършени от подходящи лаборатории на производителя или възложени от него на други подходящи лаборатории; 

? резултатите от изчисленията при проектиране, от извършените изследвания и др.;

? данни за материалите за елементите под налягане;

? данни за персонала за изпълнение на неразглобяемите съединения за съоръженията от категории ІІ и ІІІ (за категория ІІ това се изисква когато производител на съоръжения от тази категория е приел да прилага тази процедура) и квалификацията на персонала, за  извършване изпитването без разрушаване на неразглобяемите съединения за съоръженията от категория ІІІ;

? процедурите за изпълнение на неразглобяемите съединения, за съоръженията от категории ІІ и ІІІ, или одобрението им от лице, получило разрешение за оценяване на съответствието на съоръжения под налягане - когато процедурите са одобрени предварително;

? извършването на .термична обработка - ако такава се изисква от съответните стандарти;

? методите и обема на изпитването без разрушаване.

2.3.3. Допълнително могат да бъдат изисквани и:

? технически документи относно устройствата за безопасност и устройствата под налягане;

? инструкцията за монтаж, за пускането в действие, за употребата и за поддържането;

? други документи, необходими за оценяването.

2.3.4. След извършване на изследванията, съгласно реда установен във “Велмар Сертификация” ООД, заявителят се уведомява за взетото решение от Техническия съвет и при положително решение се издава сертификат за изследване на проекта. Сертификатът има срок на валидност 10 години.

2.3.5. При изменения на одобрения проект относно конструкцията, предвидените работните параметри, промяна на предвидените материали и др., които могат да повлияят на съответствието със съществените изисквания или на предвидените условия за употреба се извършва последващо одобрение по реда на тази процедура. Последващото одобрение се издава под формата на допълнение към първоначалния сертификат за изследване на проекта. Производителят или упълномощения негов представител представя писмено всяка година документ удостоверяващ, че няма промени в техническото досие на оцененото съоръжение.

2.3.6. Оценяване на съответствието на функционалните групи за производство на топла вода с температура до 110° С, зареждани ръчно с твърдо гориво (чл.3, ал. 5 от наредбата), когато произведението от максималното допустимо налягане в МРа и обема V в литри е  по-голямо от 5, се извършва по писмено заявление на производителя или упълномощен негов представител. Заявлението се придружава с:

? наименование и адрес на производителя или на неговия упълномощен представител;

? писмена декларация, че не е подавано заявление за оценяване до друго лице;

? техническото досие на функционалната група;

? инструкция за ползвателя. 

2.3.7. Техническото досие на функционалната група да съдържа:

· общо описание на функционалната група;

· идеен проект и производствени чертежи и схеми на компонентите, сглобените единици, веригите и др.;

· описание и пояснения на чертежите и схемите и за начина на работа на функционалната група;

· данни за материалите за елементите под налягане.

В представените документи да има данни за:

?устройства за безопасност - предпазните клапани;

?устройствата за наблюдение и контрол - показващи и/или сигнализиращи устройства, които позволяват ръчно или автоматично да се предприемат действия за поддържане стойностите на параметрите на групата в допустимите граници;

?подаването и отвеждането на топлината така че, да се избегне рискът от локално и общо прегряване и възможността за безопасно отвеждане на остатъчната топлина след изключване на функционалната група;

? устройствата за ограничаване на налягането, като те да са надеждни и подходящи за предвидените работни условия, да отчитат изискванията за поддържане и изпитване, и да осигуряват подходяща и надеждна и в експлоатационни условия, да не допускат превишаване на максималното допустимо налягане, като кратковременното му превишаване да не е повече от 10%. 

?  устройствата за контрол на температурата, които да имат време на задействане съобразено с измерваната функция.

Инструкцията за ползвателя да съдържа информация за:

? монтажа, включително присъединяване на отделните елементи под налягане;

пускането в действие;

употребата;

предупреждения за възможни опасности при неправилна експлоатация или указание, че функционалната група не следва да се използва по този начин.

2.3.8. След преглед на техническото досие и документите към него, съгласно реда установен във “Велмар Сертификация” ООД, заявителят се уведомява за взетото решение и при положително такова, се издава сертификат за изследване на проекта. Сертификатът има срок на валидност 10 години.

2.3.9.. При изменения на одобрения проект на функционалната група относно устройствата за защита от недопустима промяна на работните параметри, предвидените работните параметри и др., които имат отношение със съответните съществени изисквания или на предвидените условия за употреба, се извършва последващо одобрение по реда на тази процедура. Последващото одобрение се издава под формата на допълнение към първоначалния сертификат за изследване на проекта.

2.3.10. Производителят или упълномощения негов представител представя писмено всяка година документ удостоверяващ, че няма промени в техническото досие на оценената функционалната група.

 
web design by MARKET® WebBuilder